Thursday, February 18, 2010

$40 Cash Weekly Grocery Trip 2/17/10

Welcome back for another weekly peek at what I spend our grocery money on :) Call me crazy, but I do have fun sharing this with you every week.

Ahh, it is good to have eggs in the house again! Poor Daniel had (homemade and frozen) pancakes for breakfast 2 mornings in a row. He really prefers an egg sandwich most days. We should have enough eggs now to last a while, unless I go on some crazy baking spree - which may happen, and is why I bought extra eggs this week. They will also keep well if I don't get around to baking.

Here's the goods (Sorry for the poor lighting, the range light bulb blew just as I was going to take the picture!) :


And here's the price break-down:

10lbs. Russet Potatoes - $3.68
Gal. Orange Juice - $2.99
1/2 Gal. Milk - $1.89
(2) Pineapple - $1.99 ea.
(4) 12oz. Buddig Lunch Meat - $1.50 ea.
16oz. LOF Lunch Meat - $1.50
Whole Chicken - $2.87 ($.59/lb)
Pancake Syrup - $3.14
(2) 18ct. Large Eggs - $1.99 ea.
(6) Yoplait Yogurts - $.28 ea.
1.04lb. Ground Beef - $3.90
Apples - $1.78 ($1.00/lb)
Grapes - $.84 ($.88/lb)
Tomatoes - $.87 ($.99/lb)
Bananas - $.94 ($.49/lb)

Shelf Price - $66.28
Total OOP - $39.96
Saved - $26.32 / 40%

Again, this is $10 more than we would normally spend since we're stocking up before March comes, bringing a baby with it :) I used up the last of my coupons for the lunch meat, and I think we're set on that for a while.

I hope to post later in the week how I (plan to) make my own frozen Smoothie Mixes, so stay tuned!

8 comments:

Sally said... [Reply to comment]

Where did you ever find grapes that cheap? Tell me where the sale is, and I'll go get some when I run out this morning (taking cookies to Diana for the kids club--I forgot them last night!).

Candi said... [Reply to comment]

Wow - you always amaze me how you manage to get fruit, meat & milk all for under $40! Great job!

Elizabeth said... [Reply to comment]

You're always my hero!!

Miriam said... [Reply to comment]

Sally, The grapes are on sale at Food Lion this week (through 2/23).

Elizabeth, You made me laugh. When I read your comment I felt like you envision me with a super-woman cape on or something :P

Cate said... [Reply to comment]

Grocery posts are one of my guilty pleasures. I love seeing other people's posts, and I really like posting my own every week. Who knows why!

Those pineapples look gorgeous. Wish they were on sale at our store this week!

Maria D. said... [Reply to comment]

Mmmmmm... looking at all that fruit makes me hungry! I'm sure Baby George is loving all that produce!

Sally said... [Reply to comment]

Oooooo...I just read this post in it's entirety. It just makes my mouth water--that pineapple, the bananas, grapes, tomatoes, lunch meat, orange juice. You really got good deals on this stuff. Did you get the apples that cheap at Food Lion? I might have to check on apples there. I got some at Kroger, Gala, for 1.69/lb. Most of the other varieties were 1.99/lb. It makes Onyx Hill look pretty good!

Miriam said... [Reply to comment]

Sally, no, the apples were from Kroger, too. They usually have a couple kinds for $1/lb. (or they'll advertise as 10lbs./$10).