Saturday, October 25, 2008

Disclaimer to the Ranting and Raving

After having dinner at some friend's house last night and eating very, very yummy lasagna made with bought sauce, I realized that I was probably kinda hard on some of you, and even worse, what would my friend think if she read my blog and got the impression that I thought low of her cooking methods or her grocery lifestyle?! I don't want my readers to think that I'm anti-pre-made food. You might get that idea if you read this post.

Several people that I know and are good friends have what I consider to be pre-made food as the staple in their pantry! Really and truly, it doesn't bother me in general. When it bothers me is when I hear people complaining over their high grocery bills, their deep debt, or their monster credit card balance (debt), those kind of things. It's all about knowing what you have, and living within your means. If you have enough money to buy those foil-topped packet thingies of caramel sauce to dip your apples in and still pay all your bills and meet the mortgage payment and have time to spend with your spouse and kids, well shucks why not!

So just 'cause you buy pre-made food doesn't mean I won't like you or be your friend :) My food will just taste better than yours. JUST KIDDING!!!! LOL!!!

6 comments:

simple~needs said... [Reply to comment]

i love reading your blog!! you always post great tips. i am loving the idea of meal planning.
we try to do alot of crockpot meals. basically, because we eat at different times. i have been trying to cut back on how much meat i add in casseroles, etc. i just add more veggies.
i have been using some recipes from this site
http://www.betterbudgeting.com/frugalrecipelist.htm
we have been using a budget of 35.00 a week this month . there are three of us. yes, at times it is rough. and yes, i have went over once- last week.
i dont understand the reasoning for the individual cakes and such either. we have tried them though. only because i got them free with coupons. :)

Sally said... [Reply to comment]

Hey, we know you! You just got your pendulum stuck over to one side for a brief time, but you are really level-headed in the long run. It was fun to hear about your opinions that you apply to yourself at least.

This will top even pre-fab food: My husband took us out to eat at Golden Corral this evening!! Now is that un-economical, or what? But, guess what, I had no cooking to do, no mess to clean up, not even paper plates to fill up the trash can. Don't ask how many pounds of hamburger we could have bought with that money--I'm not even going to think about it or feel guilty about it. By the way, we pay our bills, so we aren't going out to eat while we are in danger of having the electricity cut off.

Miriam said... [Reply to comment]

Y'know, Sally, every once in a while a good ole night "off" (or evening or whatever) with somebody else cooking the food is needed, even if it costs a lot more. Even "way back when", gents would scrimp and save to take their lady to the hotel for a meal occasionally :)

Georgi said... [Reply to comment]

If I have to choose between a 1.50 frozen lunch or going out for a $6 dollar meal for lunch on a workday, I am going to choose the $1.50 frozen meal. I always try to have leftovers for lunch, but there are times when the frozen meal is a necessity as I go out to work. This is when I normally say "life happens".

Phoebe said... [Reply to comment]

You crack me up! :)

Emily said... [Reply to comment]

HA! SUch a great point. SUCH a great one. My sister in law eats out 4-5 times a week. Yes, that's not a type-o. She's often complaining about having no money. Wonder why?

Same goes with tons of pre-packaged food. Occasionally of which I'm guilty of...don't get me wrong. :)