Thursday, September 11, 2008

Thrifty Thursday - Eggs!!

Find yourself looking to save in whatever areas you can and still have good food to eat? I tell ya, this is the latest and greatest in my book. Gayle posted about this over on her blog, and I knew I had to try it.

In cooking and baking, use 1 heaping Tbsp. of Soy Flour and 1 Tbsp. of water in place of 1 egg!!

(I'm sure you have to use your judgement for which recipes you can use it in - I wouldn't want to make an omelet with this stuff!)

The best part is that is it SO much cheaper than eggs. I bought a box of Soy Flour from Walmart (it was the only kind they had) for $1.23. It has approx. 23 quarter cups of flour in the box.

4 (Tbsp. per 1/4 cup) x 20 (1/4 cups) = 80 Tbsp!! (I multiplied by 20 to allow for the "heaping" part.)

$1.23 (for the box of Soy Flour) / 80 (Tbsp.) = $.01 per "egg"!!

Is it really cheaper and worth it? You tell me...
1 Dozen eggs: $1.63 / 12 = $.13 an egg.

Now, how do you use the stuff in baking? Ha ha, don't make the mistake I did the first time I used it, and mix the water and flour together - it made a thick, boogery paste that didn't mix into the other ingredients well!! Instead, add the water with the wet ingredients, and the soy flour with the dry ingredients, or however your recipe works.

I've used this in two recipes so far, and they have both turned out great, (ha ha!! not to mention that they were both new recipes so I wouldn't know what they are like with real eggs anyway, but hey, they didn't flop, and tasted just fine!)

Now if I could just use up my store-bought laundry detergent so I can try the homemade...

7 comments:

Aliisa and Sundy said... [Reply to comment]

From Aliisa:

This is fantastic!! Im grocery shopping today so I will make sure I pick some soy flour up. Cant wait to try it.

I agree!!...I bought the stuff to make the laundry detergent but I have to wait till Im closer to running out of the store bought stuff!!

Tammy said... [Reply to comment]

I have been doing this for years. It works great in all my favorite baking recipes.I also use it in my bread machine especially when I am useing the time delay setting.This way I never have to worry about spoilage if it is sitting for awhile.My machine has a 13 hour timer and I use this settting a lot.
Glad to know other cooks make blunders too! One time I loaded my bread machine let it run the entire dough cycle (1hr 40min) only to discover I left out the yeast! Neadless to say we had biscuits with dinner that night. LOL!

Tammy K.

Lucy said... [Reply to comment]

let me know how the homemade soap thing goes...I didn't know about the soy flour subbing for eggs. That's cool.

Sally said... [Reply to comment]

You know, I was thinking about the soy flour in place of eggs thing. Eggs have basically no carbs, flour on the other hand does. Does the soy flour bag/box say how many carbs are in each Tbsp.? Please let me know and then I will see if I should go buy some and use it in place of eggs, or if it will make too much carb difference and I should stick with the eggs.

Glad it is working so well for you!

Aliisa and Sundy said... [Reply to comment]

From Aliisa:

I went to the store today and soy flour was on my list but I came home without it because it was almost $3 for 1 lb of flour. I have decided to see if I can find it somewhere else cheaper.

Also, my husband asked for perogies this week. I splurged and spent $5 for 20 of them and have decided that while this is a nice treat, I know I can do it cheaper!! So having said that, have you ever made them? If so, could you share your recipe?
Thanks!!

Miriam said... [Reply to comment]

Aliisa, I've never made Perogies (I didn't know what they were!), but I went to recipezaar.com , typed them into the search window, and 32 recipes came up. I only looked at one recipe (the Ukranian for Beginners one), and it looks really good, and also like you could make it from scratch for really cheap, too. Good luck!!

Judi Bowman said... [Reply to comment]

Miriam this is the first time that I've seen your blog. I love finding ways to be thrifty. I might have to try this one, but I don't bake often, so I'm not too sure how much I'd use this tip.

I've made homemade laundry detergent and I think it works just fine as long as you don't missed the perfumed smells that most detergents have.